Pevnostní město Olomouc

Několik vět na závěr

Z kdysi mocné pevnosti se nám do dnešních dnů dochovalo jen mizivé množství fortifikačních památek, které důstojně připomínají tehdejší poslání a úděl Olomouce. Z nich je pouze pět přístupných širší veřejnosti. Věřme, že se to v blízké budoucnosti zlepší a přibudou další! Je naší velkou ostudou, že se nedokážeme nebo ani nechceme postarat odpovídajícím způsobem o ostatní zchátralé fortifikace, které nám po sobě zanechali naši předkové, a vzdát tak našim předkům hold a čest za jejich píli a um.

Za návštěvu rozhodně stojí některé, více či méně zachovalé, Olomoucké forty, např. Fort č. 2 Radíkov, kde má návštěvník možnost shlédnout velice zdařilou vizualizaci či se jen tak procházet a kochat se např. nově zrekonstruovanou poternou. Na Fortu č. XVII v Křelově u Olomouce je pro návštěvníky zařízené dokonce menší muzeum. Třetím fortem, který si zaslouží naši pozornost, je Fort č. XIII na Nové Ulici a to především díky vskutku grandióznímu modelu Táborové pevnosti Olomouc, nad kterým musí srdce každého "pevnostního" nadšence zaplesat.

Neměli bychom opomenout ani Korunní pevnůstku a Fort na Tabulovém vrchu. Korunní pevnůstka v současnosti nabízí pro turisty asi nejvíc lákadel, jako jsou třeba kulturní akce v průběhu sezóny. V budoucnu by zde měl vzniknout také bronzový model Bastionové pevnosti Olomouc. Jedním z největších a nejzajímavějších projektů týkajících se Olomoucké pevnosti je "Pevnost poznání", na kterém pracuje o.s. Muzeum olomoucké pevnosti (MOP) společně s Univerzitou Palackého. Jedná se o vzdělávací projekt, jehož hlavním cílem je popularizovat vědu jako takovou. Nedávno zpřístupněný Fort na Tabulovém vrchu se může pyšnit poměrně dobře zachovalým systémem minových a naslouchacích chodeb, v budoucnu by i zde mělo vzniknout muzeum.

MARKETINGOVÁ SITUACE PEVNOSTI OLOMOUC v PowerPoint prezentaci ke stažení zde

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode